SZAVAK-KÖTETEK– IDÉZETEK
„De megváltozott-e az ember?” (Polgár Ernő: A sárga csillagok nyomában – Gettó a Délvidéken)
*
CSALÁD
„Ha gyermeketek van, van mindenetek!” (Polgár Ernő: A gyertya becsukta szemét, Mama!)
*
„Ha gyermeket neveltek, életetek kiteljesedik, értelmet nyer, s célokkal lesz teli” (Polgár Ernő: A gyertya becsukta szemét, Mama!)
*
GYERMEKI SZERETET
„Ahogy megszületendő gyermeketek szeret majd Titeket, úgy rajta kívül senki sem fog! Ti is szeressétek őt! (Polgár Ernő: A gyertya becsukta szemét, Mama!)
*
HÁZASSÁG
„Ha gyermeket kaptatok: mindent megkaptatok! (Polgár Ernő: A gyertya becsukta szemét, Mama!)
*
„India az utcán él és lélegzik. Mos, vasal, főz, alszik és…” (Polgár Ernő: India és más világok) *
KI A MŰVÉSZ?
„Indiában és Kelet civilizációktól távoli végein az is művész tehát, aki nem járt művészeti egyetemre.” (Polgár Ernő: India és más világok)
EMBERRÉ VÁLÁS
„Óceániától Afrikáig, Ázsiától Európáig utazgatva találkoztam az ember teremtette kultúra csodáival, s nyilvánvalóvá vált, hogy az Ó- és Újtestamentumi könyvek, a Korán szúrái és Buddha szútrái olvastán az elvetemült, gazember lett, és az is, hogy az ember elindult az emberré válás útján. S hogy „nehéz az emberré levés” – tapasztalta már Buddha is, mert az ember elkövette mindazt, amit csak elkövethetett: felemelőt és gyalázatost.” (Polgár Ernő: Az iszlám világ titkai)
*
„Átkeltem a Vörös-tengeren, mezopotámiai, babiloni tájakon jártam a sivatagokban, beduin oázisokban, berberek, tuaregek között…s az iszlám ragyogása vett körül mindenütt.” (Polgár Ernő: Az iszlám világ titkai)
*
MAGYAR LÉLEK
„ A magyar szabadságát korlátozhatják. A magyart lefoghatják, megbüntethetik, megkínozhatják, de szabadságvágyát ki nem olthatják.” (Polgár Ernő: Nomádok vágtája)
*
HAZA
„A magyarnak mennyi kín és szenvedés, hogy elvesztette hazája földjét! Könnye ered, sírva vigad, a Kárpátok között alig nevet.” (Polgár Ernő: Nomádok vágtája)
*
TERÍTETT ASZTAL
„A gasztronómia a szerelem és a hatalom művészete” (Polgár Ernő: Kleopátra lakomája) *
ÉTKEK
„Ha könyvek és gasztronómiai remekművek nem léteznének, úgy éreznénk magunkat, mint egy partra vetett, a világi lét kijáratához érkezett lazac. ” (Polgár Ernő: Kleopátra lakomája) *
GASZTRONÓMIA
„Ó, azok a terített asztalok! Gyönyörűségesek! Nélkülük mivé lennénk?!” (Polgár Ernő: Kleopátra lakomája)
*
Az Egy asszony második élete „izgalmas, megrázó, döbbenetes írás, két ember szövetségének s közös, nagy reménytelen harcának szívszorító fölelevenítése…”(Réz Pál)
*
REMÉNY
Ha az élet elvesz Tőled valamit: mindig ad helyette mást. Ha keresed és kutatod: Legalább egy ösvényt,
Melyen kijuthatsz sorsod szorításából, s a fény, mely mindig világít, mutatja Neked az utat: újra és újra átölel Téged. Cambrigde, 1993. december (Polgár Ernő: Egy asszony második élete)
*
EMBERI TÖRTÉNET
„Most hamarább tértünk haza. De hát ez volt az utolsó tánc…(Polgár Ernő: Egy asszony második élete)
*
„A mítosz az emberi tudat ébredése. A mítoszok szereplői, az álmok és az emberi tudattalan ősképei pedig olyan titokzatosak, mint a galapagoszi élővilág. (Polgár Ernő: A kultúrák eredete és ősképei)
*
„De ki a vér szerinti anya? S a római jog szerint miért a dajkaanya az anya?” (Polgár Ernő: Hogyan lettem anya
*
GYERMEKTELENSÉG
„Ha nincs gyermeked, életed lehet szép, mint a sivatag, csak a szomj az, amibe belepusztulsz. (Polgár Ernő: Hogyan lettem anya)TENGER
„A kadét becsukta a szemét. Lelki szemeivel látta a hömpölygő, végtelen vizet. A tengerész szíve hogy tud ilyenkor verni! Hallgatta a tengert! Ó, a hang! A tenger hangja! Valóságos zenekarra hangszerelt szimfónia!” (Polgár Ernő: A tenger hangja)
*
„A mély és kiismerhetetlen tengereken, hideg tajtékú hullámokon, a tomboló viharban hánykolódó hajón vagy a ringató habokon, a tengerész is a tenger nyugtalan utasa, mint a sirályok és a szél…” (Polgár Ernő: Óceánia)
*
„Szeretni annyi, aminél több nem kívánatos! Átutazóban a földön halandó többre ne vágyakozzék! A szívben lakozó, boldogságot alakító, gyönyöröket ajándékozó Káma, a szerelmi játékok istenének bölcsessége határtalan és végtelen” (Polgár Ernő: Káma szolgája)
*
„A tudást, melyet keservesen összeszedtünk, majd mindig összetörve, darabokban találtuk, s később újra összerakni, újrateremteni kényszerültünk.” (Polgár Ernő: Civilizációk nyomában)
TÖRTÉNELEM
*
A XX. század, ahonnan érkeztünk,több rossz embert csinált, mint amennyit elpusztított. Ahogy éltünk, már nem lehet, ahogy kellene, még nem tudunk.” (Polgár Ernő: Istenek szigete)
*
„ A balinézek bambusz leveléből készült tányérkába falatokat tesznek, s családtagjaik lelkeit megvendégelik. A pincérnő gyermek tenyerében elférő tányérkába szed az ételekből: – A lelkeknek… szeretteik lelkének! – mondta.” (Polgár Ernő: Az istenek szigete)
*
A SZERZŐ VISSZAEMLÉKEZÉSEI
„A világ legnagyobb adakozója a Nap. Fényével, melegével mindenkit, min nap meglátogat. (Polgár Ernő: Az istenek szigete)
*
„-MAGA ZSIDÓ?”
„ A XX. század első fele a vagonok mozgatásának története.” (Polgár Ernő: Az istenek szigete)
*
„Micsoda időutazás! Micsoda utazás! Észre se vesszük, és már Ady Endre társaságában kávézunk, kilessük viharos és békés szerelemeit..” (Polgár Ernő: Halálos csók) )
*
„Átkozott a két szemünk mohósága! Mindent megáhítunk, amit az idegenek hoznak.” (Polgár Ernő: Szerelmek)
*
PRÓZAI ÍRÁSOK
„A Szent István parki fák! Engem mindig várnak. Hársfaillatuk átölel, alattuk csend, nyugalom költözik belém.” (Polgár Ernő: A Szent István parki fák)
*
NYÚZSÉLANDI VALLOMÁS
„Nekem, a pesti sivatagban e kis oázis, szabadtéri alkotóházam is.” (Polgár Ernő: A Szent István parki fák)
*
SZÍNÉSZ
„Sok van mi csodálatos, de a színésznél nincs semmi csodálatosabb!” (Polgár Ernő: Színészek és színésznők bűvöletében)
*
A színház nem földi színtér! A
Színház menedék. Csodák
világa. Lehetsz ott királynő, császár és
szolga, bohóc és kurtizán.
Veled ott minden megtörténhet. Meg-
halhatsz. Újjászülethetsz.
A színház: szerelem! Örökké tartó láz.
(Polgár Ernő: Színészek és színésznők bűvöletében)
*
Bevezetés a zsidó nép és vallás történetébe.